Żywa choinka na Święta? Najlepiej!

Wszyscy powoli zaczynamy już myśleć o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Jest to przecież wspaniały czas, na który czekamy przez cały rok. Co jest jednym z najważniejszych elementów, których nie może zabraknąć w każdym domu? Oczywiście jest to choinka! Jako specjaliści w dziedzinie drzewek iglastych chcielibyśmy dziś napisać dlaczego warto zdecydować się na żywe iglaki. 

Zaleta nr 1 – wyjątkowy klimat

Jest pewien argument nie do podważenia. Żywe choinki są po prostu piękne! Nawet najlepiej wykonane i drogie sztuczne drzewko nie dorówna zdrowemu i dorodnemu iglakowi, nie wspominając już o zapachu.

Olejki eteryczne zawarte w igłach pięknie roznoszą się po świątecznym salonie i jeszcze bardziej podkreślają wyjątkową atmosferę świąt. 

W naszym centrum ogrodniczym znaleźć można choinki w różnych rozmiarach i odmianach. Do wyboru mamy między innymi dorodne:

– jodły kaukaskie,
– świerki polskie,
– świerki srebrne.

Drzewka iglaste - Żywa choinka na święta - Centrum Ogrodnicze Opole - Bajek.pl - Galeria 1
Drzewka iglaste - Sklep Ogrodniczy Opole - Bajek.pl - Galeria 4

Zaleta nr 2 – jesteśmy eko

Sztuczna choinka wykonana jest z plastiku. A ten, wiadomo, rozkłada się przez setki lat. Nawiązując do światowych trendów związanych z troską o środowisko, coraz częściej odchodzimy od kupowania produktów z tworzyw sztucznych.

Żywa choinka, nawet jeśli wyrzucona jest na śmietnik, nie zagraża w takim stopniu środowisku naturalnemu jak jej sztuczny odpowiednik. Igły i gałązki można też wyrzucić na kompost.

Najciekawszym rozwiązaniem jest kupno choinki w donicy, ukorzenionej, nie ciętej. Takie drzewko możemy później zasadzić na ogródku lub w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Przez lata będzie przypominać o poprzednich Świętach. 

Jak jednak obchodzić się z żywym drzewkiem, aby cieszyło się zdrowiem i urodą?

Poniżej kilka przydatnych porad:

1. Nie kupuj drzewka na ostatnią chwilę, ponieważ wymaga ono aklimatyzacji. Zaraz po zakupie umieść je na kilka dni w niższej temperaturze (około 10 stopni Celsjusza) – na przykład w garażu lub w przedsionku domu. Nie dozna wtedy aż takiego szoku termicznego.

2. Nie stawiaj choinki przy źródle ciepła, takim jak kominek czy kaloryfer. Może wtedy gubić igły i schnąć.

3. Nie zapominaj o umiarkowanym podlewaniu choinki gdy ziemia przeschnie.

Drzewka iglaste - Sklep Ogrodniczy Opole - Bajek.pl - Galeria 5
Drzewa i krzewy iglaste - Sklep Ogrodniczy Opole - Bajek.pl

Święta, święta, a po świętach…

Jak posadzić świąteczną pamiątkę w ogrodzie? Jeśli trzymamy choinkę w domu krótko, to nie zdąży ona jeszcze wejść w okres wegetacyjny i puścić nowych pędów. Takie drzewko możemy zacząć aklimatyzować ponownie do chłodnych warunków, stopniowo obniżając temperaturę pomieszczenia – czyli przenosimy je do chłodniejszego miejsca. 

Do gruntu roślinę można posadzić wczesną wiosną. Niektóre egzemplarze łatwo przystosowują się do nowych warunków i szybko puszczają pędy. Inne mogą chwilowo wyglądać nieco gorzej. Jednak w kolejnym sezonie z pewnością odpłacą się za naszą cierpliwość i nabiorą nowego blasku. 

Zapraszamy do naszego centrum ogrodniczego Bajek po piękne choinki. Służymy też pomocą w wyborze odpowiedniego drzewka i chętnie odpowiemy na wszelkie pytania związane z jego pielęgnacją.